PAŞAPINAR KÖYÜ TARHANASI...

TARHANA NASIL YAPILIR

tarhana_yolculu_u_010.jpg

SİZE BU SAYFALARDA YÖRESEL YEMEKLERDEN DE BAHSETMEK İSTEDİM.AŞAĞIDA YAZACAĞIM KONU, PAŞAPINAR KÖYÜNE MAHSUS TARHANA HAZIRLANIŞI HAKKINDA OLACAKTIR.

tarhana_yolculu_u_011.jpg

TARHANA HAZIRLAMADAN ÖNCE TAZE SÜT İLE YOĞURT ÇALINIR. BU TAZE YOĞURT EKŞİMEDEN HAZIRLIKLARA BAŞLANIR. TARHANANIN EN ÖNEMLİ MALZEMESİ YOĞURTTAN SONRA UN GELİR. UN İSE GENELLİKLE ÇORUM UNU OLUR. BİEDE DOMATES, SOĞAN,TUZ VE BİBER ÇEŞİTLERİ HAZIRLANIR.

tarhana_yolculu_u_012.jpg

ÖLÇÜ OLARAK ŞUNLARI YAZABİLİRİZ. ON KİLO YOĞURT İÇİN, ON KİLO UN GEREKİR. BU ON KİLOLARA EN AZ BEŞ KİLO DOMATES, BİR KİLO KIRMIZI BİBER, BİR KİLO YEŞİL BİBER VE KIRK DİŞ SARIMSAK İLAVE EDİLİR.

tarhana_yolculu_u_014.jpg

KALAYLI BAKIR KAZAN İÇİNE, ÖNCE TAZE YOĞURT DÖKÜLÜR.

tarhana_yolculu_u_017.jpg

YUKARIDA YAZMADIĞIMIZ BİR ŞEY VARDI. BU KALAYLI BÜYÜK BAKIR KAZANIN KONDUĞU YERİN ALTINA, YKACAK ODUN DA YERLEŞTİRİLİR. ODUNLAR TUTUŞTURULUR. KAZAN ISINMAYA BAŞLADIĞINDA ÖNCE ON KİLO VE HATTA DAHA FAZLA YOĞURT İLAVE EDİLİR. ARKASINDAN DİĞER MALZEMELER, YANİ DOMATES, SOĞAN, KIRMIZI BİBER, SARIMSAK VE YEŞİL BİBER İLAVE EDİLİR. ELİMİZE ALDIĞIMIZ ÖZEL YAPIM BÜYÜK TAHTA KÜREK İLE MALZEME DURMADAN KARIŞTIRILIR. HAFİF ISINDIĞINDA YETERLİ MİKTARDA TUZ İLAVE EDİLİR. TEKRAR YAVAŞ YAVAŞ KARIŞTIRILIR. HİÇBİRŞEY ACELEYE GETİRİLMEZ. ÇÜNKİ BELKİ DE BU ACLECEİLİK, KAZANIN DEVRİLMESİNE NEDEN OLUR. BÜTÜN EMEKLER BOŞA GİDER. BU YAZDIĞIMIZ HADİSE ZAMAN ZAMAN YİNE DE OLMUŞTUR. GERÇEKTEN İNSANLAR ACELECİ BİR MİZAÇTA YARATILMIŞTIR. BÜYÜKLERİN DEDİĞİNİ DİNLEMEZLER. KENDİLERİNİ AKILLI ZANNEDERLER. ELLERİNDEKİ TAHTA KÜREKLE HALDIR HALDIR KAZANDAKİ MALZEMELERİ KARIŞTIRIRKEN, BİR DE BAKARLAR Kİ HERYER DEVRİLEN KAZANIN İÇİNDEKİLERLE DOLMUŞ TAŞMIŞ. TABİİ TOPRAK ÜZERİNDEN BU MALZEMEYİ ANCAK KEDİ VE KÖPEKLER TEMİZLEYEBİLİR. ÇÜNKİ BU TARHANA MALZEMESİNİN KOKUSU SANKİ BİR ET YEMEĞİ GİBİ BÜTÜN KÖYE YAYILIR. HATTA TARHANA YAPARKEN ETRAFIMIZA HAYVANLAR ÜŞÜŞÜR.

tarhana_yolculu_u_037.jpg

hasan_tarhana_yapiyor.jpg

ELİME TATHTA KÜREĞİ ALDIM. GÜYA BU GÜZEL ÇORBA MALZEMESİNİ BEN HAZIRLIYORMUŞUM GİBİ, SEVİNÇLE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİM. FAKAT FOTOĞRAFI ÇEKEN SADECE BENİ ÇEKMİŞ. ÖNÜMDEKİ KOCA KAZANDAN ESER YOKTU.

tarhana_yolculu_u_024.jpg

YOĞURT, BİBER, DOMATES VESAİRE KARIŞIMI YUKARIDAKİ GİBİ HAFİF PİŞME DERECESİNE GELDİĞİNDE, BAŞKA BİR YERDE BEKLEYEN ON KİLO BELKİ DAHA DA FAZLA UN KAZANA YAVAŞ YAVAŞ DÖKÜLÜR. BU DÖKÜLME SIRASINDA ORADA BULUNANLAR, ELLERİNE ALDIKLARI ISLAK BEZ PARÇALARI İLE SICAK KAZANIN DÖRT BİRTARAFINDAN TUTARLAR. ELİNDE TAHTA KÜREK OLAN KARIŞTIRICI İSE YİNE DE ACELE ETMEDEN, FAKAT DÖKÜLEN UNUN DİBİNE SARMASINI ÖNLEMEK DÜŞÜNCESİYLE BİRAZ DA ÇABUK DAVRANARAK KAZANI KARIŞTIRIR.

tarhana_yolculu_u_029.jpg

TARHANA HAZIRLAYANLAR BENİM GİBİ KIRAVATLI VE SAKİN DEĞİLLERDİR. ONLARIN YÜZÜNDE BİR GERGİNLİK VE STRES VE ALINLARINDA TER DAMLALARI VARDIR.

tarhana_yolculu_u_030.jpg

PAŞAPINAR KÖYÜNÜN SEVİLEN VE SAYILAN İNSANI HACI NİGAR ULUDAĞ VE TORUNUNUN ÇOCUĞU BESTE ULUDAĞ.. NİGAR TEYZE BURADA TARHANA YAPANLARA BAZI BİLDİKLERİNİ AKTARIYOR Kİ, ÜRÜNÜMÜZ LEZZETLİ, BESLEYİCİ VE NEFİS OLSUN. ALLAHU NTEALA ONDAN VE ONU SEVENLERDEN RAZI OLSUN...

tarhana_yolculu_u_047.jpg

tarhana_yolculu_u_054.jpg

YUKARIDAKİ RESİMLERDEN BİRİNCİSİNDE DAHA UN KONMAMIŞ KAZAN GÖRÜLÜYOR. FAKAT DUMANI ÜZERİNDE TÜTÜYOR. İKİNCİ RESİMDE İSE UN İLAVE EDİLDİKTEN SONRAKİ KAZANIN RESMİ GÖRÜLÜYOR. BİR YANDAN TAHTA KÜREKLE KARIŞTIRILIYOR. BİR YANDAN DA OCAĞIN ALTINA ODUN ATILARAK ATEŞİN SÖNMEMESİ SAĞLANIYOR. BU İŞLEM SONUNDA DİĞER MALZEMELER GİBİ UN DA PİŞİRİLMİŞ OLUYOR.

tarhana_yolculu_u_056.jpg

PİŞME İŞLEMİ TAMAMEN TAMAMLANMIŞ TARHANAMIZ, BEYAZ VE TERTEMİZ BİR ÇARŞAFIN ÜZERİNE, DÖKÜLÜYOR. BURADA BİR ON DAKİKA BEKLEYEN ÜRÜNÜMÜZ, UFAK PARÇALARA AYRILIYOR. RESİMDEKİ HALE GETİRİLİYOR.

tarhana_yolculu_u_213.jpg

BU UFAK PARÇALAR BİR YEDİ SAAT GEÇTİKTEN SONRA BİRAZ KURUMAYA DÖNDÜĞÜNDE, MİKSERDEN GEÇİRİLİYOR. BÖYLE MUTFAK ALETLERİ OLMADIĞI ZAMANLARDA TEL ELEKLERDEN GEÇİRİLİRMİŞ. MİKSERDEN GEÇEN TARHANAMIZ, YUKARIDAKİ RESİMDEKİ ŞEKİLİ ALIYOR. ARTIK, ÇORBAMIZI YAPABİLİRİZ. BANA BİR KİŞİLİK ÇORBA YAPILDI. ÇÜNKİ ÇOK ÇOK SEVERİM.

tarhana_yolculu_u_295.jpg

tarhana_yolculu_u_298.jpg

SEVGİLİ DOSTLAR YUKARIDAKİ YAZILARIN ÖZETİNİ YAZIYORUM. TARHANA ÇORBASININ HAM MADDESİNİ YAPMAK İÇİN, ÖNCE MALZEMEMİMİZİ HAZIRLAMALIYIZ. ÇOK OLGUN KÖY DOMATESİ, TAZE KÖY YOĞURDU. MÜMKÜNSE ÇORUM UNU, TUZ, KIRMIZI BİBER, SARIMSAK, SOĞAN VE YEŞİL BİBER GEREKİYOR. BUNLARIN BELLİ ORANLARI VAR. MESELA ON KİLO UN İÇİN, ON KİLO YOĞURT, BİR KİLO KIRMIZI BİBER, BİR KİLO YEŞİL BİBER, BEŞ KİLO DOMATES, ÜÇ KİLO SOĞAN, KIRK DİŞ SARIMSAK VE YETERİ KADAR TUZ. KİMİSİ AZ TUZLU YAPABİLİYOR. BAZILARI SARIMSAK KATMAYABİLİYOR. YUIKARIDAKİ MALZEMELERDEN EN ÖNCE YOĞURT KAZANA ATILIYOR. SONRA PARÇAKLARA BÖLÜNMÜŞ DOMATES, SOĞAN, KIRMIZI BİBER,YEŞİL BİBER, SARIMSAK BİRAZ FOKURDAYINCA TUZ VE KAYNAMAYA BAŞLADIĞINDA İSE UN İLAVE DİLİYOR. TAHTA KÜREK YARDIMIYLA KARIŞTIRILIYOR. KAZAN DEVRİLMESİN DİYE DÖRT BİR TARAFINDAN TUTULUYOR. TUTAN ELLER İSE YANMASIN DİYE ISLAK VE TEMİZ BİR BEZLE KORUNUYORLAR.ETRAFA NEFİS KOKULAR YAYILDIPĞINDA, KAZAN İKİ KİŞİ TARAFINDAN TUTULUYOR. EVİN TENHA BİR ODASINA TAŞINIYOR. ORADA YAYILMIŞ OLAN TEMİZ VE BEYAZ ÇARŞAFIN ÜSTÜNE DÖKÜLÜYOR. YAKLAŞIK ON DAKİKA SONRA BU BESİN MADDESİ UFAK PARÇALARA AYRILIYOR. HAYLİ BİR ZAMAN SONRA İSE, BİR ROBOT VASITASIYLA, UN HALİNE GETİRİLİYOR. BU UN GİBİ UFALANMIŞ, BESLEYİCİ, LEZZETLİ VE NEFİS TARHANAMIZ ÇARŞAFIN ÜZERİNDE HAVALANDIRILIYOR. BU SIRADA ELİMİZLE DURMADAN KARIŞTIRIYORUZ. ÇÜNKİ RUTUBETLENİR. YAKLAŞIK YİRMİDÖRT SAAT BU İŞLEM TEKRARKANIYOR. KURUYAN TARHANAMIZ. ÖZEL DİKİLMİŞ BEYAZ TORBALARA KONUYOR. EVİMİZİN MUTFAĞINDA VE YÜKSEK YERDE SAKLANIYOR. ÇORBA YAPACAĞİMIZ ZAMAN BİR ÇORBA KAŞIĞI KADAR TENCEREYE KONULAN KURU TARHANA, BİR KİŞİYE BESLEYİCİ BİR GIDA OLUVERİYOR. YUKARIDAKİ MALZEME OEANLARIYÜZDE ON AZALTILARAK, ŞEHİRDEKİ EVLERİMİZDE DE YAPILABİLİR. ŞİMDİDEN SİZLERE AFİYET OLSUN.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !