Orhangazi/ Paşapınar Hakkında Özet bilgiler..

http://www.hasanguler.com/orhangazipasapinar/ 

 

 

 

Paşapınar Köyü hakkında bilgilere erişmek için yukarıdaki linke tıklayabilirsiniz..

pa_ap_nar_haritas_...jpg

hayrinin_d___n_.jpg

İbrahim Taş Oğlu
Hayri Taş'ın düğün resmi..

Paşapınar Köyü
İznik gölü kenarındadır.
Bursa İli Orhangazi ilçesine bağlıdır.
İstanbul'a da çok yakındır.

Paşapınar, Bursa ilinin Orhangazi ilçesine bağlı bir köydür.

orhangazi bey tarafından bir çiftlik olarak sadrazama hediye verilmiştir ve paşalar diyarıdır....

Bursa iline 66 km, Orhangazi ilçesine 21 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve zeytinciliğe dayalıdır.

Muhtarlık [değiştir]Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Kadri Taşkın
2004 - Kadri Taşkın
1999 -
1994 -
1989 - Kaya Uludağ
1984 -

Müşküle Köyü'nden gelen Raşit Ağa, Paşa çiftliğinde Kahyalık yapmıştır. Oğlu İbrahimi Kendi Köyünden Naile Hanımla evlendir.
Dört erkek torunundan birinin ismi Emindir. Onun hakkında yanda biraz bilgi verebildim. Diğer Torununun ismi ise Mustafadır. Mustafanın iki oğlu olur. Birinin ismi Hüseyin. Diğerinin ise İbrahimdir. İbrahim yine Raşit Ağanın İstanbul'dan gönderdiği ve Bulgaristan da doğmuş. Fadime Hanımla evlenir.(Yukarıda yazmıştık. Müşküle'den bu çiftliğe gelen Raşit Ağa,Bir sebebten dolayı İstanbul'a gidip izini kaybetmiştir. Fakat torunlarını ve çocuklarını görmek için gizlice çiftliğe gelip, gitmektedir.) Bu gelme gitmeler sırasında Oğullarının;kızlarının ve torunlarının kimlerle evleneceğini de takip etmekte ve yönetmektedir. Şimdi dahi paşapınarlılar, Çok mert ve dürüst korku bilmez insanlardır. Hepsinden Allahu teala razı olsun. Genlerinde efelik ve korku bilmemezlik var.Gelelim konumuza, Bu torun İbrahim Fadime ile evlenir. Gözleri mavidir. Bir oğulları olur. İsmini Mustafa Koyarlar. Yani Çakır Mustafa.. Bu Mustafa'nın zamanı soyadı kanunnuna yetişmiştir. İsmi Mustafa Soyadı Taş..
Bu adı geçen Mustafa Taş Amcasının Torunu Kıymet Hanım ile evlenir. Bu yazıyı okuyanların az bir kısmı, Çakır Mustafa'yı tanırlar. Benim yaşımda hatta benden küçük olanlar bile Kıymet Babaanneyi Tanırlar.. Mustafa Taş ve Kıymet Hanımın evliliklerinden Beş evlatları olur. Sırasıyla yazıyorum. Fadime Hanım. İbrahim Taş. Nazmi Taş. Sami Taş. Suzan Hanım.Daha sonrakiö anlatımlarımızda bu çocukların da kimlerle evlendiğini, çocuklarını ve varsa torunlarını da yazacağız.

Raşit Ağanın torunu Mustafa'nın bir oğlunun ismi ise Hüseyin'dir.Hüseyin Pembe Hanımla evlenir. Bu Hüseyin köseler sülalesinin atasıdır. Çocuklarının isimleri..
1. Zeliha
2.Mehmet
3.Ömer
4.Eda Hanım.
5.Ayşe Hanım
Zeliha hanım evlenir. Fakat çocuğu olmaz. Ya da evlendiği delikanlı savaşa katılır. Şehit düşer. Bir daha da Zeliha Hanım evlenmeyince.. Çocuksuz olarak bu dünyadan göçer.
Kardeşi Mehmet evlenir. Onun da çocukları olur. Fakat küçük yaşta hastalıktan ölürler.
Bir Kardeşi de Ömer'dir. Onunla aynı çağda yaşayanlar, çok cesur korku bilmez bir insandı. diye bahsederler. Ömrünün uzun yıllarını hapislerde geçirdiği için. Evlenmeye vakit bulamamış. Son senelerini Kayınpederim İbrahim Taş'ın yanında geçirmiş, sözünün eri bir insanmış. İhtiyarlık zamanlarında köye gelen bir misafir, Ona Ne iş yaparsın dede diyecek olmuş. Aldığı cevap. Ben nalbantım. İnsanı alnı kabağından kurşunla nallarım. olmuştur. En ufak bir şeyde parlayan biri değilmiş. Fakat bazı zamanlarda kafasına bir şey takıldığında çok sinirlenirmiş. Resimlerini gördüm. Hayret ettim. Ufak tefek bir insan. Fakat yüreği büyük bir kişiymiş..Zelihanın Bir Kardeşi de Eda Hanım oluyor. Eda Hanım Narlıca Köyünden Mehmet Beyle evlenir. Üç kızları olur.
1. Kıymet Hanım
2. Naciye Hanım
3. Asiye Hanım..
Eda Hanımın evlendiği Mehmet Bey Balkan Savaşında Şehit olur. Eda Nine de Üç kızını alarak Baba evi Paşapınar'a döner. Kızlarından Kıymeti Çakır Mustafa'ya, Naciye'yi Salih Beye, Asiyeyi de Müsküle Köyüne Gelin eder.
Raşit Ağnın oğlu İbrahimden olma Torunu Mustafa'nın Oğlu Hüseyin Bey'in bir kızının ismi ise Ayşe'dir.Bu Ayşe Hanıma Köselerin Ayşe de derler. Üç oğlu olur.
Mehmet Vural(Köse Mehmet)
Halil Vural(Köse halil)
İbrahim Vural(Köse İbram)  

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !